SERKA Bibliyografyası

Kurum: Serhat Kalkınma Ajansı

Hizmet: Proje Danışmanlığı

Tarih: 2021

Açıklama: SERKA Bibliyografyası projesi kapsamında Serhat Kalkınma Ajansı’nın faaliyet alanını teşkil eden Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerimize ilişkin, bugüne kadar ortaya konan yazılı birikimi bütüncül bir anlayışla bir araya getiren 10 bin verilik bir bibliyografya hazırladık.

Üç etap halinde ve altı ayda tamamladığımız projenin ilk etabında, verilerin tespitini gerçekleştirecek bir araştırma ekibi kurduk ve seri workshoplarla süreci detaylı şekilde planladık. Veri tespitinde oldukça kapsamlı bir tarama modeli takip ettik ve bu alanda öne çıkan belli başlı tüm veritabanlarından istifade ettik.

İkinci etapta, bibliyografyanın kamuoyunun istifadesine sunulacağı dijital platformu tasarladık ve hayata geçirdik. Son derece titiz ve detaycı bir çalışmayla, kullanımı kolay, verimliliği yüksek, estetik yönü kuvvetli ve güvenliği sağlam bir platform tasarlanarak, bibliyografya verilerini bu platforma aktardık.

Üçüncü etapta ise kataloglanan 10 bini aşkın veriyi, bilimsel bir yaklaşımla analiz ettik ve bibliyografyayı daha da anlamlı hale getirilecek bir analiz raporu hazırladık.

Proje, Serhat Kalkınma Ajansı’nın faaliyet alanını teşkil eden Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerimize ilişkin, bugüne kadar ortaya konan yazılı birikimi bütüncül bir anlayışla bir araya getiriyor ve yayımlanmış 10 binden fazla verinin detaylı künyesini içeriyor.

SERKA Bibliyografyası, tarihten eğitime, sosyolojiden fen bilimlerine, tarımdan ekonomiye kadar 20’den fazla alanda 10 binin üzerinde veriyi ihtiva ediyor. Bu veriler kitap, kitap bölümü, makale, bilimsel tez, ansiklopedi maddesi gibi çok çeşitli formlardan oluşuyor.

Her bir veri, yaklaşık 30 parametrelik oldukça detaylı künye bilgilerini içeriyor ve araştırmacılara son derece kapsamlı veriler sunuyor.

Öte yandan bibliyografya Türkçe dışında başta İngilizce olmak üzere Ermenice, Rusça ve Almanca gibi farklı dillerden bini aşkın veri de yer alıyor.

Bibliyografyaya bibliyografya.serka.gov.tr adresinden erişilebiliyor.

Kültür dünyamıza hayırlı olmasını diliyoruz…