Aktüel Dergi Editörlüğü Atölyesi

PROGRAM İÇERİĞİ

✔ 1. Hafta: Editör kimdir, sorumlulukları nelerdir? Dergiciliğin tarihi.

✔ 2. Hafta: Yayın politikası ve okur kitlesi oluşturmak / Okur iletişimi / Süreç yönetimi / Görev tanımları, iş bölümü, çalışma takvimi / Dosya, röportaj ve yazı üretimi / Dergide çeşitlilik ve uyum (#Ödev)

✔ 3. Hafta: Örnek yazı işleri toplantısı / Görev dağılımı/ Yazı siparişi / Yazarlarla iletişim (#Uygulama)

✔ 4. Hafta: Baskı sonrası süreç / Telif listeleri, basın bülteni, protokol gönderimleri, tanıtım ve medya çalışmaları.

✔ 5. Hafta: Sosyal ve dijital medya / Yeni medya yöntemleri / Dergi içeriğini dijital içeriğe dönüştürmek

✔ 6. Hafta: (#Gezi) Dergi ziyareti ve tecrübe paylaşımı: Profesyonel bir derginin mutfağını yerinde görmek


PROGRAM DETAYLARI

✔ Program 5 seminer ve 1 geziden oluşmaktadır. Seminer süresi 90 dakikadır.

✔ Atölyemiz gezi programı ile tamamlanacak, gezinin gün ve saati program esnasında belirlenecektir.

✔ Seminerler Zoom programı üzerinden gerçekleştirilecektir.

✔ Program ücreti 450 TL’dir.

✔ Kontenjan sınırlıdır.


Kübra Kuruali Yaşar kimdir?

1985 İnebolu doğumlu. Medyada çalışmaya henüz İletişim Fakültesi öğrencisiyken 2004 yılında Kanal7 Haber’de stajyer olarak başladı. Mezuniyetiyle birlikte Haber7 ve Ülke TV’de editör ve kurgu editörü olarak devam etti. 2009 sonrası farklı medya ajanslarında kurgu editörlüğü, metin yazarlığı, yapım koordinatörlüğü ve yardımcı yönetmenlik yaptı. Bu ajanslarla TRT Türk, TRT Arapça, TRT Diyanet, Haber Türk televizyonları için stüdyo programları ve belgeseller hazırladı. 2016 yılında editör olarak Nihayet’e geçti. Hâlen aynı dergide yazı işleri şefi olarak görev yapmakta. Yazıları ve söyleşileri başta Nihayet olmak üzere; Yeni Şafak Kitap ve Pazar Eki, Yeditepe Fatih, Litros Sanat’ta yayımlandı. Edebiyat, sinema, sanat, müzik ve gündelik hayatla ilgileniyor. Hikâye anlatmayı, yazmayı ve röportaj yapmayı seviyor.


Merve Akbaş kimdir?

16 yılı aşkın süredir aktüel ve kültür-sanat içerikli dosyalar, haberler hazırlıyor. Daha önce Gerçek Hayat, Yeni Şafak, Yeni Şafak Pazar’da çalıştı. Yazıları ve haberleri Skylife, Arka Kapak, Kulis Tiyatro, Gerçek Hayat, Yeni Şafak Kitap, Yeni Şafak Pazar, 1868, Z Dergi, Yeditepe Fatih, Litros Sanat ve Nihayet’te yayımlandı. Hâlâ Nihayet dergide editörlük görevini sürdürüyor. Edebiyat, sanat, çevre ve mimari gibi konularla ilgileniyor.